NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Авансцена Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
160
Авансцена

Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света

Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях. Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“.  Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни. Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона

| 24 Ноември 2024, 13:28 ч.
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Снимка © БТА

Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях.

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и  Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.

Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.

Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...

Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.

Околосветско пътешествие на метри от Околовръстното шосе в София пресъздава атмосферата на Европа, за да стигне до Далечния Изток и Африка. „Лумина парк“ отвори врати за втора поредна година в ботаническата градина на БАН, .

Един километър и двеста метра е трасето на обиколката, разделено на седем тематични области. Подредени са над двеста светлинни композиции и четири специални арт инсталации.

 „Лумина парк“ е най-големият светлинен парк в България. Най-високата светлинна скулптура е над шест метра, а най-дългата – повече от 15 метра. Всеки, който посети парка, ще може да отиде до Мексико, Китай или Индия“, каза Ян Шакдай – изпълнителен директор на „Лумина парк“.

Тази година пътешествието започва от Европа, където посетителите &bd

Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.

Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.

„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.

Сц

Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.

Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.

Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.

Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак

Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“. 

Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни.

Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона. През 2019 г. участва в проекта 10 rivers 1 Ocean, с цел преминаване по десетте най-замърсени с пластмаса реки в света.

Експедициите му го отвеждат до някои от най-впечатляващите кътчета на света, посочват организаторите на фестивала. Сред проектите му е Eyes on Ice – инициатива, насочена към климатичните промени и полярните региони, а екипът се фокусира върху три основни области – Аляска, Гренландия и Арктическия океан. 

Белини разказа, че още от седем – осемгодишна възраст е карал баща си да рисува карти на пътеките около дома им. Преструвах се, че се губя в гората, заради усещането да се намеря, с помощта на тази карта, разказа Белини. Според него приключенския дух е наследил от баща си, който е прехвърлил върху Алекс любовта към непознатото и необичайното.

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите почитатели с бурни аплодисменти. 

"За мен и целия ми екип е невероятно удоволствие да бъдем във вашия град", каза Лили Иванова пред многобройната публика. Заедно с нея на сцената в Сандански тази вечер бяха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни,перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).  

Сред зрителите на концерта бяха Елка Димитрова от Златоград и Магдалена Иванова от Пловдив. Те посещават Сандански специално, за да видят на живо легендата Лили Иванова. "Решихме да дойдем в град Сандански и да бъдем зрители на концерта на Лил

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Интервюто: 

Инициативата Eyes on Ice е описвана като една от най-забележителните Ви инициативи, как започна тя?

Алекс Белини: Eyes on Ice  е събитие, което, с помощта на три експедиции, които се правят последователно, имат за цел да се съсредоточи вниманието върху климатичните промени и върху това как местните общности са повлияни от тях.

Проектът започна тази година, 2024 г., и ще продължи следващите две – 2025г. и 2026 г. За мен това е едно преминаване, в началото се опитвах, чрез експедициите, които правех, да опозная себе си, да мина навътре, да изследвам своите граници. Постепенно, през 2017-та година, насочих вниманието си вече към глобални проблеми, към това, което се случва отвътре навън. Проектът започна през 2024 г., като всъщност това беше преминаване с велосипеди през Аляска. Аз, заедно с моя партньор, създадохме велосипеди, изработени изцяло от пластмаса. С помощта на 3D  принтер конструирахме тези велосипеди, с които преминахме от Анкоридж в южната част на Аляска до град Ноум. Бил съм в Аляска преди 22 години, и там беше първото ми приключение, първата ми експедиция. За мен беше много вълнуващо да се върна 22 години по-късно и да видя какво се случва. 

Как се е променила Аляска за тези 22 години?

Алекс Белини: Промените, които видях, всъщност са в две посоки. В социален план Аляска ми се стори много по-бедна, отколкото преди 22 години, все повече хора остават без работа и без дом и изпълват улиците, всъщност спейки навън бездомници. От друга страна селищата, които познавам като живи селища, стават все по-малки и по-бедни. 

От гледна точка на климата срещнах много по-екстремни условия, за по няколко дни имаше големи студове, следвани от периоди от отново малко на брой дни с по-топло време. Тоест, за няколко дни температурите достигаха до -40 градуса, а следващите дни се случваше до достигнат до +5 градуса. Освен това има много повече сняг, но реките, които свързват селищата, са с все по-изтъняващ лед, което за тази част е голям проблем, защото изтъняващият лед не позволява да се осъществява връзката между селищата. Не могат да минават нито шейните с кучешки впрягове, нито камионите, нито позволяват на ловците да се придвижват свободно. Това е особено важно за тези селища, защото, освен връзка помежду им, осигурява препитание. 

В България казваме: „Опознай родината, за да я обикнеш“, можем ли да го пренесем към света и опознавайки света, обиквате ли го повече?

Алекс Белини: Напълно съм съгласен с тези думи и напълно това се отнася и към отношението ми към света, защото, опознавайки го, аз го разбирам и разбирайки го, мога да го обикна. По този начин се и помага, защото не можеш да помагаш на нещо, което не обичаш, не разбираш и, още повече, не го познаваш. Всъщност, наистина точно изследователите, пътешествениците, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, пренасят това и към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят, както върху промените, които стават в климата, така и завръщайки се вкъщи, те разпространяват тези теми и съсредоточават вниманието върху тях. 

Къде се чувствате по-добре – в морето, сред снега, в планините?

Алекс Белини: Различно е това и се променя. Във водата се чувствам много добре и всъщност във водата съзрях, тя ми донесе зрялост. С опита, който натрупах, аз стигнах едно определено ниво. Обаче аз съм планинец, роден съм в планината и имам и страст към земята, към сухата земя, така че нещата се променят в зависимост от периода, от това, което правя. Освен това и въздухът, защото аз съм и пилот на въздушен балон. 

Директорът на „Банско филм фест“ сподели, че десет години очаква Вашето гостуване тук. Как се чувствате в България и на филмовия фестивал в Банско?

Алекс Белини: Изключително положителни са ми впечатленията, особено за хора от този тип като мен, на които работата е свързана с дълги периоди на самота, на откъсване от всичко. Събития като този фестивал са всъщност нещо много хубаво, защото ни позволяват, от една страна, да създадем нови връзки, но приятелства, от друга страна да срещнем хора, с които си приличаме по някакъв начин и които се интересуваме от същите неща, освен това да се съизмерим с тях и да завържем нови приятелства.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Сто години от рождението на художника Цветан Цеков-Карандаш се навършват днес. Той е един от създателите на вестника за хумор и сатира „Стършел“, изследва работата на Л ...
Биография: Емир Кустурица
Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, ср ...
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Особеното в „О(б)твързан“ е, че сюжетът не изчерпва драматургията и върху един привидно типологичен сюжет се гради друг вид драматургия – иронична. Това казва реж ...
Тикер в 17:00 ч.
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени ...
Начало Авансцена
160
Авансцена

Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света

Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“.Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона.

| 24 Ноември 2024, 13:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Снимка © БТА

Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съсредоточават вниманието върху тях.

Това каза в интервю италианският пътешественик и изследовател Алекс Белини, който е сред официалните гости на тазгодишното издание на „Банско филм фест“. 

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

На 1 ноември е премиерата на „Изкупление“ с Лиъм Нийсън, Рон Пърлман и  Йолонда Рос, съобщават от bTV Studios.

Режисьор е Ханс Петер Моланд, сценарист – Тони Гейтън.

Застаряващ гангстер се опитва да се сближи отново с децата си и да поправи грешките от миналото, но престъпният свят няма да отпусне хватката си доброволно...

Участват още Франки Шоу, Даниел Димер, Левон Панек, Том Кемп, Райън Хомчик.

Околосветско пътешествие на метри от Околовръстното шосе в София пресъздава атмосферата на Европа, за да стигне до Далечния Изток и Африка. „Лумина парк“ отвори врати за втора поредна година в ботаническата градина на БАН, .

Един километър и двеста метра е трасето на обиколката, разделено на седем тематични области. Подредени са над двеста светлинни композиции и четири специални арт инсталации.

 „Лумина парк“ е най-големият светлинен парк в България. Най-високата светлинна скулптура е над шест метра, а най-дългата – повече от 15 метра. Всеки, който посети парка, ще може да отиде до Мексико, Китай или Индия“, каза Ян Шакдай – изпълнителен директор на „Лумина парк“.

Тази година пътешествието започва от Европа, където посетителите &bd

Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.

Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.

„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.

Сц

Големите награди в шоубизнеса често поднасят изненади на само при връчването си, но и при обявяването на номинациите за тях.

Тенденцията не подмина и американската Национална звукозаписна академия при оповестяването преди броени дни на претендентите за водещите музикални отличия "Грами". Този път осезаемо - за анализаторите и най-вече за почитателите на жанра, се оказа демонстрираното пренебрежение към кейпопа, въпреки експлозивния му растеж на пазара в САЩ.

Когато звукозаписната академия обяви номинациите за 67-ите си награди "Грами", очакванията за женска доминация - тенденция, наложила се през последните няколко години, се оправдаха.

Суперзвездата Бионсе получи 11, и прибавяйки ги към предишните си 88, стана най-номинираният изпълнител в историята на "грамофончетата". В надпреварата очаквано попаднаха най-продаваният изпълнител - Тейлър Суифт, Били Айлиш, ак

Сред забележителните постижения на Алекс Белини е преминаването на Атлантическия океан от Генуа, Италия, до Форталеза, Бразилия, което пътуване от 11 хиляди километра е завършено за 227 дни.

Белини преминава бягайки през Съединените щати от Лос Анджелис до Ню Йорк за 70 дни, като завършва на четвърто място сред останалите състезатели в маратона. През 2019 г. участва в проекта 10 rivers 1 Ocean, с цел преминаване по десетте най-замърсени с пластмаса реки в света.

"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".  

Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".  

"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло. 

"За мен това е провокацията - как да подх

Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите почитатели с бурни аплодисменти. 

"За мен и целия ми екип е невероятно удоволствие да бъдем във вашия град", каза Лили Иванова пред многобройната публика. Заедно с нея на сцената в Сандански тази вечер бяха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни,перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).  

Сред зрителите на концерта бяха Елка Димитрова от Златоград и Магдалена Иванова от Пловдив. Те посещават Сандански специално, за да видят на живо легендата Лили Иванова. "Решихме да дойдем в град Сандански и да бъдем зрители на концерта на Лил

Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.

В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.

Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Експедициите му го отвеждат до някои от най-впечатляващите кътчета на света, посочват организаторите на фестивала. Сред проектите му е Eyes on Ice – инициатива, насочена към климатичните промени и полярните региони, а екипът се фокусира върху три основни области – Аляска, Гренландия и Арктическия океан. 

Белини разказа, че още от седем – осемгодишна възраст е карал баща си да рисува карти на пътеките около дома им. Преструвах се, че се губя в гората, заради усещането да се намеря, с помощта на тази карта, разказа Белини. Според него приключенския дух е наследил от баща си, който е прехвърлил върху Алекс любовта към непознатото и необичайното.

Интервюто: 

Инициативата Eyes on Ice е описвана като една от най-забележителните Ви инициативи, как започна тя?

Алекс Белини: Eyes on Ice  е събитие, което, с помощта на три експедиции, които се правят последователно, имат за цел да се съсредоточи вниманието върху климатичните промени и върху това как местните общности са повлияни от тях.

Проектът започна тази година, 2024 г., и ще продължи следващите две – 2025г. и 2026 г. За мен това е едно преминаване, в началото се опитвах, чрез експедициите, които правех, да опозная себе си, да мина навътре, да изследвам своите граници. Постепенно, през 2017-та година, насочих вниманието си вече към глобални проблеми, към това, което се случва отвътре навън. Проектът започна през 2024 г., като всъщност това беше преминаване с велосипеди през Аляска. Аз, заедно с моя партньор, създадохме велосипеди, изработени изцяло от пластмаса. С помощта на 3D  принтер конструирахме тези велосипеди, с които преминахме от Анкоридж в южната част на Аляска до град Ноум. Бил съм в Аляска преди 22 години, и там беше първото ми приключение, първата ми експедиция. За мен беше много вълнуващо да се върна 22 години по-късно и да видя какво се случва. 

Как се е променила Аляска за тези 22 години?

Алекс Белини: Промените, които видях, всъщност са в две посоки. В социален план Аляска ми се стори много по-бедна, отколкото преди 22 години, все повече хора остават без работа и без дом и изпълват улиците, всъщност спейки навън бездомници. От друга страна селищата, които познавам като живи селища, стават все по-малки и по-бедни. 

От гледна точка на климата срещнах много по-екстремни условия, за по няколко дни имаше големи студове, следвани от периоди от отново малко на брой дни с по-топло време. Тоест, за няколко дни температурите достигаха до -40 градуса, а следващите дни се случваше до достигнат до +5 градуса. Освен това има много повече сняг, но реките, които свързват селищата, са с все по-изтъняващ лед, което за тази част е голям проблем, защото изтъняващият лед не позволява да се осъществява връзката между селищата. Не могат да минават нито шейните с кучешки впрягове, нито камионите, нито позволяват на ловците да се придвижват свободно. Това е особено важно за тези селища, защото, освен връзка помежду им, осигурява препитание. 

В България казваме: „Опознай родината, за да я обикнеш“, можем ли да го пренесем към света и опознавайки света, обиквате ли го повече?

Алекс Белини: Напълно съм съгласен с тези думи и напълно това се отнася и към отношението ми към света, защото, опознавайки го, аз го разбирам и разбирайки го, мога да го обикна. По този начин се и помага, защото не можеш да помагаш на нещо, което не обичаш, не разбираш и, още повече, не го познаваш. Всъщност, наистина точно изследователите, пътешествениците, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, пренасят това и към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят, както върху промените, които стават в климата, така и завръщайки се вкъщи, те разпространяват тези теми и съсредоточават вниманието върху тях. 

Къде се чувствате по-добре – в морето, сред снега, в планините?

Алекс Белини: Различно е това и се променя. Във водата се чувствам много добре и всъщност във водата съзрях, тя ми донесе зрялост. С опита, който натрупах, аз стигнах едно определено ниво. Обаче аз съм планинец, роден съм в планината и имам и страст към земята, към сухата земя, така че нещата се променят в зависимост от периода, от това, което правя. Освен това и въздухът, защото аз съм и пилот на въздушен балон. 

Директорът на „Банско филм фест“ сподели, че десет години очаква Вашето гостуване тук. Как се чувствате в България и на филмовия фестивал в Банско?

Алекс Белини: Изключително положителни са ми впечатленията, особено за хора от този тип като мен, на които работата е свързана с дълги периоди на самота, на откъсване от всичко. Събития като този фестивал са всъщност нещо много хубаво, защото ни позволяват, от една страна, да създадем нови връзки, но приятелства, от друга страна да срещнем хора, с които си приличаме по някакъв начин и които се интересуваме от същите неща, освен това да се съизмерим с тях и да завържем нови приятелства.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Премиера в театър „Възраждане“: Обвързани или отвързани, или как обръщаме простото в сложно
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Калейдоскоп
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Авансцена
Биография: Цветан Цеков-Карандаш
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.